Cykl warsztatów teatralnych w ramach Przestrzeni Sztuki

Cykl warsztatów teatralnych w ramach Przestrzeni Sztuki 

 

16 października rozpoczęło się kolejne działanie w ramach Przestrzeni Sztuki – projektu, którego operatorem po raz kolejny jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. „Co by było gdyby… / Superbohater” – to cykl warsztatów teatralnych, prowadzonych przez aktora, wykładowcę, autora technik improwizacji, animatora i organizatora wydarzeń kulturalnych – Przemysława Buksińskiego.

 

Warsztaty zaplanowano w trzech miejscach na Podkarpaciu – w Przemyślu, Ustrzykach Dolnych i Dynowie. Ich uczestnicy pracować będą nad scenariuszem etiudy teatralnej, który przygotowany zostanie na podstawie dostępnych źródeł historycznych oraz ich marzeń o tym „Co by było gdyby…” do Pałacu Lubomirskich w Przemyślu wpadł na kawę Leonardo da Vinci lub Wojak Szwejk ze swoim psem? „Co by było gdyby…” miasto Dynów założył Posejdon? „Co by było gdyby…” w 1358 r. król Kazimierz Wielki nie zezwolił Świętosławowi Gryficie na lokację miasta na prawie średzkim? „Co by było gdyby …” rzeka Strwiąż w Ustrzykach Dolnych wpływała do Oceanu Spokojnego, a nie do Morza Czarnego?

 

Projekt „Co by było gdyby…”. Superbohater, bazuje przede wszystkim na idei angażowania społeczności lokalnej i współtworzenia nowej opowieści teatralnej poprzez czerpanie z doświadczeń życiowych uczestników warsztatów. To przestrzeń, w której historia i kreatywna twórczość spotkają się w jednym miejscu i czasie. Wspólnie z uczestnikami wydarzenia zbudowana zostanie spójna i niepowtarzalna opowieść, a warsztaty zakończą się otwartym pokazem etiudy z udziałem wszystkich zaangażowanych w projekt oraz publiczności.

 

Terminy realizacji warsztatów i spektakli:

16-18 października 2023 / Przemyśl

24-26 października 2023 / Ustrzyki

3-5 listopada 2023 / Dynów

_____


Przemysław Buksiński – aktor, animator, organizator działań artystycznych i performatywnych. Wykładowca Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Prezes Fundacji Poławiacze Pereł Improv Teatr. Specjalizuje się w technikach i metodach teatralnych. Z Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem Poddańczym w Białymstoku i Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu współtworzył projekty dla lokalnych społeczności wykluczonych artystycznie m.in. „Bramaturgia”, „Wjeżdżamy w bramy”, „Luftujemy podwórka”. Realizuje projekty łączące historię miejsc i ludzi z technikami improwizacji teatralnej: „ImprOpowieści Lubelskie i Dominikańskie”, „Legendy Dawnego Miasta”. Instruktor kultury żywego słowa i laureat w Ogólnopolskich Konkursach Recytatorskich. Jako aktor współpracuje z reżyserami teatralnymi takimi jak Łukasz Witt-Michałowski, Paweł Passini, Jerzy Satanowski, Joanna Lewicka. Improwizacji teatralnej uczył się od kanadyjskiej grupy „Uncolled for Improv”. Założył jedną z pierwszych grup impro w Polsce "No Potatoes". Założyciel grupy Poławiacze Pereł Improv Teatr, która realizuje projekty teatralne o historii miast m.in. "Legenda o Czarciej Łapie", "Lublin Stolica” oraz organizuje szkolenia dla firm i instytucji kultury z technik improwizacji praktycznej i scenicznej.

 

_____________________________________________________________

Projekt realizowany w ra­mach Przestrzeni Sztuki.