"Lwów nie oddamy" na XII Spotkaniach Teatralnych „Bliscy Nieznajomi"

"Lwów nie oddamy" na XII Spotkaniach Teatralnych „Bliscy Nieznajomi" 

 „Lwów nie oddamy” zakończył XII Spotkania Teatralne „Bliscy Nieznajomi”. Bohaterami tegorocznej edycji festiwalu organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu od 1875 byli Ukrainki i Ukraińcy.
W programie zaprezentowana zostałą różnorodność form teatru naszych sąsiadów, ale też polskie spektakle, w tym „LWÓW NIE ODDAMY” w reż. Katarzyny Szyngiery, które tematyzują obecność Ukraińców i Ukrainek w Polsce i nasz stosunek do „obcych”.

Tuż po spektaklu odbyło się spotkanie z twórcami i aktorami, którego moderatorką była Anna Łazar - ekspert w dziedzinie literatury polskiej i ukraińskiej,  wieloletni wicedyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie, obecnie specjalista w Instytucie Polskim w Sankt Petersburgu. W rozmowie udział wzięła także Lubov Ilnycka – teatrolożka, menadżerka projektów teatralnych, kierowniczka działu literackiego  Lwowskiego Akademickiego Teatru im. Łesia Kurbasa, wykładowczyni wydziału teatrologii i sztuki aktorskiej Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki

Podczas spotkania z publicznością festiwalową (zarówno polską jak i ukraińską), w rozmowie na temat spektaklu w reż. Katarzyny Szyngiery wybrzmiały istotne tematy społeczne, kulturowe i historyczne. Stało się ono pretekstem do dyskusji na temat stosunków polsko – ukraińskich, bolesnej historii oraz współczesnej Polski, w której po raz pierwszy od czasów powojennych stajemy się społeczeństwem wielokulturowym.