Lwów nie oddamy – specjalny pokaz dla młodych i spotkanie z reżyserką  (11 kwietnia)

Lwów nie oddamy – specjalny pokaz dla młodych i spotkanie z reżyserką (11 kwietnia)Katarzyna Szyngiera – autorka scenariusza i reżyserka spektaklu „Lwów nie oddamy” - spotka się z młodzieżą. 11 kwietnia o godz. 11.00  zapraszamy na specjalny pokaz dedykowany młodym, po którym będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami, a także zadać nurtujące ich pytania.

Liczymy na długą i ciekawą dyskusję!

Twórcy „Lwów nie oddamy” już niebawem wybierają się na festiwalowe tournee po kraju. Kwietniowe pokazy będą więc ostatnią okazją, aby zobaczyć spektakl na rzeszowskiej scenie w tym sezonie teatralnym!

  Spektakl „Lwów nie oddamy”, choć nawiązuje do wydarzeń historycznych, nie skupia się na bolesnej przeszłości. Przeciwnie, dla twórców liczy się tu i teraz. To próba pokazania relacji pomiędzy zwykłymi ludźmi – Polakami i Ukraińcami, którzy dziś w Polsce, zwłaszcza w miastach przygranicznych, żyją razem lub obok siebie. Spotykają się w zakładach pracy, w szkołach, na uczelniach, w wynajmowanych mieszkaniach. Co sądzimy o sobie nawzajem? Czego o sobie nie wiemy? Czy nasze relacje są rzeczywiście tak napięte, jak kreują to media?

Na scenie aktorzy rzeszowskiego teatru i gość specjalny – Oksana Czerkaszyna – prawdopodobnie pierwsza ukraińska aktorka w polskim spektaklu w XXI wieku. Z porywającym, choć momentami cierpkim, humorem przedstawia uczucia osoby decydującej się na pracę w Polsce. Spektakl powstał na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi i zachowania zebrane w wywiadach, ankietach, wideoreportażu pokazuje, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.

 

Katarzyna Szyngiera – reżyserka, absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Laureatka nagrody głównej festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” 2015 za spektakl „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” zrealizowany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie na podstawie dramatu T. Różewicza. W tym samym teatrze w 2017 r. wyreżyserowała prapremierę „Feinweinblein” W. Murek. Reżyserka spektakli „Bóg w dom” oraz „Swarka” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy opartych na reportażach, które zrealizowała wraz z Mirosławem Wlekłym. Jej spektakle wystawiane były we Wrocławskim Teatrze Współczesnym – „Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem”, „Tajemniczy ogród”, Bałtyckim Teatrze Dramatycznym – „Pożar Reichstagu”, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej – „Sferia”, w ramach Malta Festival – „Autobus jedzie”, w Muzeum Powstania Warszawskiego – „Przypisy do Powstania”. W ramach projektu WFDiF „Teatroteka” zrealizowała teatr telewizji „Zgaga”. We współpracy z JCC Polska i Muzeum Polin realizuje projekt „1968 PRZEPRASZAMY” dotyczący tragicznych wydarzeń Marca ’68 roku. Współtworzy zainicjowany przez Krystynę Duniec Objazdowy Uniwersytet Powszechny im. Ireny Krzywickiej.

O spektaklu "Lwów, nie oddamy"

Wywiad z twórcami spektaklu:

Rezerwacji i zakupu biletów można dokonać w Dziale Sprzedaży i Marketingu

tel. 17 853 22 52

bilety@teatr-rzeszow.pl