O wystawie Josefa Nadji oraz spektaklu "Julia..." pisze Czytaj Rzeszów

O wystawie Josefa Nadji oraz spektaklu "Julia..." pisze Czytaj RzeszówW trzecim dniu festiwalu TRANS/MISJE rzeszowska publiczność mogła zobaczyć „folklor show” odgrywający się na scenie w Rynku, spektakl „Drzwi” na dużej scenie Teatru Siemaszkowej, operę „Acis i Galatea” w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, oraz monodram „Júlia – Rozmowa o miłości”.

Mimo bardzo skromnej oprawy, największe wrażenie zrobił na mnie właśnie ten ostatni spektakl. Przyznam, że nie jestem szczególną miłośniczką monodramów. Są wymagające i nie zawsze wciągają widza, tak jak to zazwyczaj potrafi zrobić bardziej rozbudowana forma artystyczna. Do tego aktorka Anna Ráckevei opowiadała swoją historię w języku węgierskim, z którym nigdy nie miałam kontaktu, a polskie tłumaczenie prezentowane było tylko w formie tekstu z rzutnika.

 

Czytaj całość artykułu...
Barbara Kędzierska

Czytaj Rzeszów
28 sierpnia 2018

 

Trzeci dzień Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE rozpoczął się w rzeszowskim BWA niesamowitą wystawą fotografii, których twórcą jest węgierski artysta Josef Nadj. W ten sposób jednocześnie zainaugurowano dzień węgierski tego festiwalu.

Autor prezentowanych fotografii nie mógł pojawić się na wernisażu, jednak jego sylwetkę przedstawił Peter Gemza – dyrektor Teatru w Debreczynie im. Mihaly Csokonaiego. Jest on reprezentantem Węgier na festiwalu, ale także wieloletnim przyjacielem Josefa Nadj.

 

Czytaj całość artykułu...
Kamila Szeliga, Szahin

Czytaj Rzeszów
28 sierpnia 2018

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu: