Podkarpackie Konfrontacje Teatralne – warsztaty dla uczestników

Podkarpackie Konfrontacje Teatralne – warsztaty dla uczestnikówW ramach Podkarpackich Konfrontacji Teatralnych, prócz prezentacji własnych przedstawień na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zespoły teatrów offowych wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez zawodowych artystów. Warsztaty odbędą się w dniach 2-4 grudnia. Projekt realizowany jest w ramach ministerialnego programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Informacje o warsztatach i prowadzących

WARSZTATY AKTORSKIE  z Grażyną Tabor

Podczas warsztatów skoncentrujemy się przede wszystkim na improwizacjach z tekstem literackim, z muzyką i z przedmiotem w sytuacji „Tu i teraz". Popracujemy też nad świadomością używania wspaniałych narzędzi jakie posiadamy: ciała i głosu.
Całą tę wiedzę wykorzystamy do „konstruowania postaci", budowania dramaturgii w etiudach teatralnych, do pracy z partnerem na scenie. Będziemy też pracować nad prawdą i szczerością wypowiedzi.
Spróbujemy „zdejmować " z aktora wszelkie metody , sposoby i formy za którymi się chowa.
Tak więc puścimy w ruch ciało, głos, proste gesty, niepozorny przedmiot, czasem tylko jedno zdanie.
Jednym słowem, pootwieramy różne szuflady i pożonglujemy tym co znajdziemy.

Grażyna Tabor – pedagog, reżyser teatru, założycielka Teatru Tetraedr, trener, coach performer. Realizatorka ok. 35 spektakli teatralnych, uczestniczka wielu międzynarodowych projektów teatralnych i muzycznych. Współpracowała m.in. z Teatrem Figur w Krakowie, Teatrem Kana w Szczecinie, teatrem Brama w Goleniowie, A3 Teatrem, Zakładem Poprawczym w Raciborzu, firmą Pathways w Krakowie.

Stypendystka MKiDN w dziedzinie „Teatr" w 2012 roku. W 2004 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Racibórz w dziedzinie „Teatr", w 2009 roku nagrodę Starosty Raciborskiego „Mieszko" - za twórczość artystyczną i upowszechnianie kultury oraz w 2018 roku nagrodę Prezydenta Miasta Racibórz za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury. Realizatorka I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych w Raciborzu. Teatr Tetraedr zarówno w roku 2018 jak i 2019 został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu „The best OFF" za najlepszą premierę oraz spektakl teatru niezależnego w Polsce.

 

WARSZTATY AKTORSKIE z Markiem Kościółkiem

Warsztat oparty na pracy zespołowej. Wsłuchiwanie się w siebie i w grupę. Tylko tyle i aż tyle, byśmy mogli myśleć o wspólnym działaniu i celach, które przed sobą razem wytyczymy. Zapytamy i poobserwujemy siebie. Zadania ukierunkowane będą na kreatywność, wyobraźnię, ruch sceniczny, improwizację oraz na własne pomysły w akcjach scenicznych. Sztuka, kultura, czy edukacja wymagają od nas ciągłych pytań o siebie, o świat i o nasze relacje z ludźmi. Dlatego chciałbym spróbować podzielić się z młodymi uczestnikami warsztatów swoim teatralnym doświadczeniem opartym m.in na pracy autorskiej. A że będzie żywo, refleksyjnie, organiczne i zabawowo? Tylko lepiej dla nas. Zapraszam. 

Marek Kościółek - praktyk teatru alternatywnego i autorskiego. Pedagog, edukator, twórca i reżyser autorskiego Teatru Krzyk. Współzałożyciel Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej - konsolidacji grup autorskich z terenu województwa zachodniopomorskiego. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Prowadzi warsztaty oraz autorskie szkolenia artystyczne kierowane do różnych grup odbiorców: praktyków teatralnych, młodzieży i studentów, wychowanków placówek szkolno-wychowawczych, osób z niepełnosprawnościami. Pracuje również z osadzonymi. Juroruje na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Współpracuje z ośrodkami i artystami m.in. w Niemczech, Słowenii, Słowacji, Albanii, Grecji, Bułgarii, Ukrainie, Rosji, Szwecji, Azerbejdżanie, Czechach, Gruzji oraz w Iranie. Jest współtwórcą autorskich programów wspierających działania na rzecz małych społeczności lokalnych.

WARSZTATY AKTORSKIE z Karolem Kadłubcem

Ciało Tekst Intencja Myśl

 

Ciało - nadawanie fizycznej formy bohaterowi

 

Tekst - czy jest pretekstem i dlaczego

 

Intencja - emocjonalne nasycenie roli

 

Myśl - w poszukiwaniu monologu wewnętrznego postaci

 

Karol Kadłubiec - Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie filia we Wrocławiu na wydziale dramatycznym. Aktualnie związany z Teatrem im. W Siemaszkowej w Rzeszowie. Gościnie współpracuje z teatrami: Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Instytut Teatralny w Warszawie, Teatr Miejski w Gliwicach, Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Na dużym ekranie debiutował w filmie W. Krzystka „Fotograf". Zagrał również w kilku produkcjach telewizyjnych między innymi „Klangor", „Stulecie winnych", „Druga Szansa". W tym roku premierę miał najnowszy film Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot Cudowna", gdzie wcielił się w postać Johna Lennona. 

 

WARSZTATY WOKALNE z Gabą Janusz

Warsztaty wokalne mają na celu zainspirować uczestników do poszukiwania własnego brzmienia głosu oraz pokazać w jaki sposób wykonywać ćwiczenia aby skutecznie wpłynąć na swój indywidualny rozwój wokalny. Poruszymy zagadnienia takie jak: prawidłowy oddech, dźwięki prymarne, dykcja, artykulacja, śpiew w wielogłosie, improwizacja. Niezależnie od poziomu zaawansowania uczestnicy dowiedzą się jak swobodnie posługiwać się głosem. 

 

Gaba Janusz (Gabriela Janusz-Zięba) - polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pedagog, nauczyciel emisji głosu. Absolwentka ZSM nr 1 w Rzeszowie w klasie skrzypiec. W 2014 roku ukończyła studia, otrzymując dyplom z wyróżnieniem na kierunku Wokalistyka Jazzowa w klasie Krystyny Stańko w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie przez 4 lata pracowała jako pedagog. Obecnie pracuje w rzeszowskim Teatrem Maska jako korepetytor wokalny, prowadząc zajęcia z emisji głosu.
Jest laureatką m.in. Europejskich Integracji Muzycznych 2013 (II Nagroda) oraz I Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk w Tyczynie, gdzie w 2011 roku otrzymała Złotą Różę Małego Księcia (I Nagroda). W 2014 roku Gaba Janusz z zespołem zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Twórców i Wykonawców PIOSENKARNIA i wystąpiła podczas Koncertu Laureatów w warszawskim Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, połączonego z ogólnopolską transmisją na antenie radiowej Trójki. 
W 2016 roku wydała debiutancką płytę̨ z muzyką autorską pt. „Chwile, które znasz". 
W 2018 roku została zaproszona do nagrania płyty autorstwa Szymona Sutora „Jazz Septet & String Orchestra". Album zdobył  Fryderyka 2020 w kategorii fonograficzny debiut roku. 
W 2021 roku otrzymała Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach którego realizuje projekt pt. „Podkarpackie kolędy" na wokal, kwartet smyczkowy i fortepian.
Za swoje osiągniecia artystyczne została w 2013 roku uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawanym najwybitniejszym młodym polskim twórcom.