„Pogorzelisko” w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

„Pogorzelisko” w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym15 lutego w naszym Teatrze odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego, tym razem skupione wokół spektaklu „Pogorzelisko”. Tuż po przedstawieniu, w Foyer zebrało się spore grono widzów. Partnerami do rozmowy byli twórcy – aktorzy oraz reżyser Cezary Iber.

Na początku dyskusji, którą poprowadził dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów Adam Głaczyński, przypomniana została sylwetka autora sztuki „Pogorzelisko”, Wajdiego Mouawada. Padły też pytania o inspiracje reżysera, a każdy z aktorów podzielił się swoim doświadczeniem wyniesionym z pracy nad tekstem. Dalej, były porównania spektaklu do filmowej adaptacji sztuki („Pogorzelisko” w reż. Denisa Villeneuvea, 2010 r.) i próby odpowiedzi na pytanie o aktualność poruszanego w niej tematu wobec problemów dzisiejszej Europy. Wybrzmiały także spostrzeżenia dotyczące środków wyrazu artystycznego, którymi posłużył się reżyser.

Ciekawość nie leżała jedynie po stronie widzów. Odtwórca jednej z głównych ról, Miłosz Karbownik, zapytał publiczność o potrzebę tworzenia podobnych przedstawień. Z odpowiedzi wynika, że teatr nadal powinien być miejscem, w którym widz może przeżyć swoiste katharsis. Niemal wszyscy zabierający głos, „Pogorzelisko” widzieli kilkakrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego. O spektaklu i o sobie samym.


Galeria: