PROGRAM WKRÓTCE!

PROGRAM WKRÓTCE!Idea Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się
z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez nasz Teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Pierwszy z nich został zorganizowany po raz pierwszy w 2018 roku w Rzeszowie i zgodnie z ideą oraz deklaracją założycielską miał odbywać się corocznie w każdym z państw – partnerów projektu. W 2019 roku odbył się w słowackich Koszycach,
a w 2020 – w Wilnie i Trokach na Litwie. Pierwsza edycja Festiwalu zorganizowana w stolicy Podkarpacia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem widowni i odbiła się szerokim echem w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych mediach, dlatego w czasie, gdy pierwszy festiwal TRANS/MISJE wędrował po innych państwach, postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom publiczności i zorganizować w Rzeszowie mniejszy, lecz równie bogaty artystycznie festiwal TRANS/MISJE znakowany przydomkiem WSCHÓD SZTUKI. Jego dwie edycje odbyły się z powodzeniem w naszym mieście w latach 2019 i 2020. Trudny rok 2020 zachwiał stabilnością finansową partnerów kolejnych edycji „wędrującego” MFS TRANS/MISJE, kazał zmienić plany repertuarowe i sprawił, że nie są oni w stanie podjąć wyzwania organizacji wydarzenia u siebie. Ponieważ nie wyobrażamy sobie przerwania młodej, ale już mocno zakorzenionej w świadomości widzów „transmisyjnej” tradycji, postanowiliśmy, że począwszy od roku 2021 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań.

            Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Uważam, że świetnym dopełnieniem tej inicjatywy jest stworzenie platformy dla wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw, i tym właśnie stanie się nasz Festiwal.

Do udziału w nim zaproszone zostały instytucje oraz twórcy z 12 państw zrzeszonych w Inicjatywie Trójmorza: z Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Na rzeszowskich scenach zaprezentują swoje propozycje artystyczne – głównie spektakle teatru dramatycznego, ale też inne formy teatralne i dziedziny sztuki (jak: muzyka, sztuki plastyczne, taniec, film, literatura). Repertuar charakteryzować będzie różnorodność i interdyscyplinarność. Projekt poza wymiarem artystycznym ma także dużą wagę ideową: realizowany w Rzeszowie z myślą o zacieśnianiu współpracy kulturalnej państw Europy Środkowej, podobnie jak poprzednie imprezy pod szyldem TRANS/MISJE, może stać się źródłem inspiracji i przykładem do wielu nowych działań kulturalnych i społecznych.

Festiwal odbywać się będzie w różnych przestrzeniach miasta i jest adresowany do wszystkich grup wiekowych. W programie przewidujemy propozycje dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Już po raz czwarty w wakacyjnym czasie zapewnimy rzeszowskiej publiczności i gościom niecodzienną możliwość zapoznania się z dorobkiem kulturowym innych państw, oferujemy nieszablonową i intelektualną rozrywkę. Jako gospodarze, z myślą
o Festiwalu, przygotowujemy także własny program narodowy: m.in. premierę spektaklu „Wiśniowy sad” według Antoniego Czechowa w reżyserii Andro Enukidze oraz 17. Międzynarodowe  Biennale Plakatu Teatralnego - Konkurs Młodych 2021.