„Spektakl ”Lwów nie oddamy” powinien być obowiązkowy dla wszystkich uczniów, wszystkich szkół.”

„Spektakl ”Lwów nie oddamy” powinien być obowiązkowy dla wszystkich uczniów, wszystkich szkół.”



Takie zdanie padło podczas spotkania z reżyserką Katarzyną Szyngierą po pokazie 11 kwietnia 2019. Dyskusja z publicznością dotyczyła tematu spektaklu, którym jest próba pokazania relacji pomiędzy zwykłymi ludźmi – Polakami i Ukraińcami, którzy dziś w Polsce, zwłaszcza w miastach przygranicznych, żyją razem lub obok siebie. Spektakl powstał na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi i zachowania zebrane w wywiadach, ankietach, wideoreportażu pokazuje, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.

„Na pewno jest to temat który wywołuje duże emocje i przez ich pryzmat jest postrzegany, ale dla wspólnej przyszłości w Europie powinniśmy zadbać o to, by była ona lepsza niż przeszłość. Każdy powinien spektakl obejrzeć, a na pewno młode pokolenie. By trudne stosunki sąsiedzkie zamienić w stosunki dobrosąsiedzkie, by bolesna historia nie wpływała na ludzkie zachowania.” Padła wypowiedź osoby ze środowiska akademickiego – „Dobrze, że powstaje taka sztuka, Spektakl ”Lwów nie oddamy” powinien być obowiązkowy dla wszystkich uczniów, wszystkich szkół.”

Twórcy „Lwów nie oddamy” już niebawem wybierają się na festiwalowe tournee po kraju. Kwietniowe pokazy były więc ostatnią okazją, aby zobaczyć spektakl na rzeszowskiej scenie w tym sezonie teatralnym!

14 kwietnia spektakl bierze udział w 39. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. W maju zostanie zaprezentowany podczas 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 w Szczecinie oraz 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni. W czerwcu pojawi się na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu w ramach XII Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi.

Opis spektaklu

Cała Polska chce na "Lwów"

Witold Mrozek, Warszawskie Spotkania Teatralne