„Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w Markowej z owacjami na stojąco!

„Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w Markowej z owacjami na stojąco!Sala pękająca w szwach, wzruszenie i owacje na stojąco. Teatralna historia rodziny Ulmów w wykonaniu naszego Teatru spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem lokalnej społeczności oraz gości biorących udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.  Spektakl zagraliśmy na zakończenie obchodów tego święta w Markowej – podłańcuckiej miejscowości, w której dokładnie 75 lat temu dokonano straszliwej zbrodni na ośmioosobowej rodzinie Ulmów i ukrywanych przez nią Żydach.

„Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” to spektakl przedstawiający wydarzenia sprzed lat, przywołujący atmosferę ogarniętej wojną Markowej, a przede wszystkim przypominający sylwetki wspaniałych ludzi - Wiktorii i Józefa Ulmów – mieszkańców wsi, którzy w trudnych czasach wykazali się niezwykłą odwagą i zdali najważniejszy egzamin z człowieczeństwa. Przedstawienie w reżyserii Beniamina Bukowskiego miało swoją premierę w październiku ubiegłego roku w Szajna Galerii i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów. W Markowej zagraliśmy je po raz pierwszy.   

Mieszkańcom miejscowości dziękujemy za niezwykle wzruszający gest. Po spektaklu nasi aktorzy zostali obdarowani bochnem chleba, który został wypieczony w domu rodzinnym Wiktorii Ulmy.

Za zaproszenie do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką dziękujemy organizatorom - Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego oraz Gminie Markowa.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia oraz rozmów, które przeprowadziliśmy z dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów Anną  Stróż - Pawłowską, rodziną Ulmów (Stanisławem Niemczakiem - bratankiem Wiktorii, Romanem Kluzem - siostrzeńcem Wiktorii) oraz mieszkańcami Markowej.

 
 

 


Galeria: