Teatr – pierwsza miłość papieża

Teatr – pierwsza miłość papieżaDziś 100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II - polskiego duchownego, w latach 1978-2005 papieża, ale także człowieka kultury, pisarza, poety, dramaturga, miłośnika literatury i teatru.

Tak naprawdę niewiele brakowało, aby młody Karol Wojtyła zamiast zostać kapłanem wybrał życie aktora. Prócz wielkiej religijności, od początku towarzyszyła mu miłość do sztuki. W życiu teatralnym uczestniczył jeszcze w swoich rodzinnych Wadowicach, tam też powstały jego pierwsze utwory literackie. Brał udział w spektaklach wystawianych przez Dom Katolicki i szkolny teatr. Swoją pasję kontynuował podczas studiów polonistycznych w Krakowie i nie zrezygnował z niej nawet podczas wojny, obciążony koniecznością ciężkiej fizycznej pracy. Angażował się w projekty Juliusza Osterwy, a jako młodzieniec zaangażowany w podziemny kulturalny ruch oporu, pomagał tworzyć Teatr Rapsodyczny, którego ideą było przeciwstawianie się próbom tępienia polskiej kultury narodowej. Wraz z przyjaciółmi tworzył tam repertuar klasyczny, w którym zagrał swoje ważne role, m.in. w „Panu Tadeuszu” Mickiewicza, „Beniowskim” i „Królu-Duchu” Słowackiego.   

W późniejszych latach, już jako ksiądz, a następnie biskup, kardynał i papież, swoje artystyczne zdolności zwrócił ku literaturze. Prócz encyklik i kazań dla wiernych z całego świata, przez całe życie tworzył i publikował poezje, utwory prozatorskie i dramaty. Z tych dedykowanych na scenę najbardziej znane są sztuki „Hiob”, „Jeremiasz”, „Brat naszego Boga” i „Przed sklepem jubilera” – wszystkie wielokrotnie wystawiane na deskach polskich teatrów, skupione na odkrywaniu tajemnicy ludzkiej duszy.

Karol Wojtyła już jako Jan Paweł II niejednokrotnie powtarzał, że teatr był jego pierwszą miłością i swego rodzaju przygotowaniem do pracy duszpasterskiej.

Świętemu o wyjątkowej wrażliwości oddajemy hołd również i my. Poezje wielkiego Polaka usłyszymy (mamy nadzieję, że już niebawem) ze sceny naszego teatru. Wykonają je uczniowie z podkarpackich szkół biorący udział w konkursie poezji religijnej realizowanego przez nas w ramach projektu TEATR W SIECI/ NATENCZAS. Młodzi już od tygodnia przygotowują swoje interpretacje pod czujnym, choć na razie oddzielonym monitorem komputera, okiem naszych aktorów 😊

 

Na zdjęciu 🎭 Karol Wojtyła w roli tytułowej w dramacie "Zygmunt August" Wyspiańskiego. Obok Kazimiera Żakówna, Wadowice rok 1938.