"Poszukiwany bałwanek!" - spektakl dla dzieci - Teatr Maska

„Poszukiwany bałwanek!” /spektakl dla dzieci /scenariusz i reż. Peter Palik, Teatr Lalkowy w Koszycach /Teatr Maska

Spektakl lalkowy „Poszukiwany bałwanek!” jest komediową historią o małej psotnej włóczędze, dziewczynce o imieniu Boni. Pewnego dnia znajduje sobie niezwykłego przyjaciela. Jest nim czarny bałwanek, którego Boni nazwie Brudasek. Niestety ktoś uprowadza Brudaska. Boni bez zastanowienia decyduje się odnaleźć porywaczy. W detektywistycznych poszukiwaniach pomoże jej doświadczony wilk morski Vykuk, kapitan w stanie spoczynku, który daje się namówić, by odkurzyć swoją zardzewiałą łódź i znowu stanąć za sterem. Wspólnie z Boni wyruszają w pełny przygód rejs po północnym lodowym oceanie. Trudna, pełna przygód podróż śladami Brudaska zaprowadzi ich w różne miejsca. Odwiedzą egzotyczną wyspę Fridex, wiecznie zamarzniętą krainę Calex, a pełne grozy chwile czekają na nich w śnieżnym mieście Mrazivostok. Boni ostatecznie rozwiąże zagadkę porwanego bałwanka i załoga szczęśliwie wróci do domu.

Oprócz humoru, którym naszpikowana jest ta opowieść, przedstawienie porusza tematy stosunków międzypokoleniowych i różnic społecznych. Jednak najważniejszym tematem przedstawienia jest problem globalnego ocieplenia. Autor w lekki i dowcipny sposób przekazuje jasne ekologiczne przesłanie, które może zainspirować młodego widza.

Peter Palik – dramaturg, reżyser, aktor
W 2003 r. ukończył studia na kierunku resocjalizacji na Uniwersytecie M. Bela w Bańskiej Bystrzycy. Następnie został przyjęty na Wydział Aktorski VŠMU (Wyższa Szkoła Sztuk Scenicznych) w Bratysławie, gdzie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej studiował reżyserię scen kukiełkowych i dramaturgię.

Jako dramaturg i reżyser pracuje z wieloma teatrami na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech. Współpracuje także z Radiem i Telewizją Słowacką. Pomimo intensywnej pracy reżyserskiej i autorskiej jest wykładowcą Katedry Lalkarskiej na Wydziale Twórczości Teatralnej VŠMU, gdzie w 2017 r. po habilitacji, uzyskał stopień docenta. Za swoją twórczość artystyczną otrzymał wiele cennych nagród w kraju i za granicą.  

Teatr Lalkowy w Koszycach powstał w 1959 r. i wciąż jest jedynym profesjonalnym teatrem lalek we wschodniej Słowacji. Od początku do dziś teatr wyprodukował ponad 180 sztuk scenicznych. Produkcje wykorzystują różne środki wyrazu: teatr iluzyjny i nieiluzyjny, grę na instrumentach muzycznych, śpiew, taniec, żonglerkę. Są kierowane do najmłodszych dzieci, jak i uczniów oraz nastolatków i dorosłych. Zespół tworzy dziewięciu pełnoetatowych aktorów. Obecny repertuar składa się z 16 produkcji. Teatr regularnie bierze udział w festiwalach na Słowacji i za granicą. Dyrektorem teatru jest Pavol Hrehorčak.

scenariusz i reżyseria: Peter Palik
dramaturgia: Ivan Sogel
scenografia: Lenka Kadlečíková
muzyka: Martin Geišberg
asystent reżysera: Peter Creek Orgován

OBSADA:
Erika Orgován Molnárová
Jana Štafurová
Juraj Fotul
Miroslav Kolbašský
Peter Creek Orgován

czas trwania: 55 minut

Wstęp:
5 zł - bilet

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Duża Scena Teatru Maska