Projekcje wolności: "Ślepy" i projekt "Bohaterowie Ukrainy" - film i performance - Kino Zorza

Projekcje wolności: Ślepy i projekt Bohaterowie Ukrainy, reż. Bohdan Rewkewycz / film i performance w wykonaniu aktorów /Sala Studyjna Kina Zorza


Pokaz filmu „Ślepy” oraz dramatu dźwiękowego (sound-drama) „Czekam...” jest częścią inicjatywy społeczności ukraińskiej, która zdecydowała się w tym roku skupić swoją działalność wolontariacką na wsparciu jeńców wojennych i członków ich rodzin. Inicjatywa ma także na celu kształtowanie świadomości patriotycznej i promocję nowego bohaterskiego etosu wśród młodzieży ukraińskiej.

film Ślepy /Сліпий
na podstawie poematu Tarasa Szewczenki „Ślepy”

scenariusz i reżyseria: Bohdan Rewkewycz
operator-inscenizator: Oleś Waremko
muzyka: Jurij Antoniuk
operator dźwięku: Wołodymyr Fechtel
asystent operatora: Andrij Mawdryk
operator drona: Taras Hałyszko
charakteryzacja: Natalia Kowalska

OBSADA:
Stepan Jurij Wołński
Julian Rewkewycz
Yaryna Natalia Bojmuk
Polina Bojcowa
Ojciec Oleksandr Norczuk
W pozostałych rolach: Andrij Wojtiuk, Sergij Homeniuk, Andrij Snicarczuk, Andrij Mawdryk, Orest Jahisz, Natalia Fechtel, Swiatosław Stehnij, Mariana Fechtel, Daria Jaremko, Matwij Jaremko, Oddział Straży Granicznej „Szkwał”

Gdy ciału ciężko...
Gdy serce boli...
Gdy wspomnienia nie chcą Cię opuścić...
Kiedy chce się żyć... przeżyć, by kochać...

Stepan kocha swoją małą siostrzyczkę Jarynę i troszczy się o nią. Wiele lat później dowiaduje się, że ona i on nie są rodzeństwem. Rodzi się między nimi prawdziwa miłość... jednak wojna przynosi zmiany...

Motyw krótkometrażowego filmu został zaczerpnięty z literackiego pierwowzoru o tym samym tytule, napisanego przez klasyka literatury ukraińskiej Tarasa Szewczenkę. Tworzący w XIX w. poeta w swoich utworach również przedstawiał dziwaczny, bolesny i wieczny dla wszystkich Ukraińców temat walki z ciemiężcami swego kraju.

Film Bohdana Rewkewycza opowiada o sile CZŁOWIEKA WIELKIEGO, który jest gotowy poświęcić się dla innych. W fabule splatają się losy: rodziny, zakochanych, ojczyzny i emocje, które towarzyszą tym związkom. Przeszłość miesza się tu ze współczesnością. Zaakcentowana została potęga myśli, wspomnień i marzeń.

Cały film nasycony jest emocjami, które autor podkreśla poprzez symbole:
Taśma – droga, krew, młodość kobieca.
Krzyżyk – droga, pokuta, wiara w dobro.
Huśtawka – kołyska, wspomnienie, niewinność i czystość dziecka.


Już trzeci, i czwarty,
I piąty upływa –
Nie mały rok. A Stepana
Nie ma, nie ma.
I ścieżki, dróżki
Jarem i górą...
Zarastają trawą...

/T. Szewczenko „Ślepy”

 

Film przenosi główny wątek poematu „Ślepy” we współczesne realia wojny na Ukrainie i opisuje los współczesnych Bohaterów. Film w całości powstał dzięki wolontariackiej pracy twórców. W grudniu 2017 r. odbył się charytatywny pokaz filmu. Dzięki hojności widzów ekipa filmowa zebrała część kwoty potrzebnej do przeprowadzenia operacji Solomii Jewtuszok – córki uczestnika Operacji Antyterrorystycznej.

 

dramat dźwiękowy Czekam… /Чекаю…

OBSADA:
Natalia Bojmuk
Łesia Bonkowska
Adriana Kuryłeć
Oleksandra Luta
Mirosława Soluk
Jarosław Wakuluk (artysta orkiestry teatralnej)

Dramat dźwiękowy „Czekam...” autorstwa Natalii Bojmuk to spektakl o losach nowych Bohaterów Ukrainy i ich rodzin.

Bohdan Rewkewycz – reżyser, aktor teatralny

Ukończył Katedrę Studiów Teatralnych i Aktorskich Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. I. Franki oraz Katedrę Reżyserii tej samej uczelni. Z powodzeniem łączy działalność aktorską i reżyserską. Jego inscenizacje były prezentowane na wielu festiwalach, gdzie był nagradzany, m.in. w 2007 r. za debiut reżyserski „Bezimienna gwiazda” na Festiwalu Młodej Reżyserii „Tarnopolskie wieczory teatralne. Debiut”, za spektakl „Dwa dni... Dwie noce...” podczas VII Festiwalu Teatralnego „Premiera sezonu 2009” w Iwano-Frankowsku czy w 2013 r. za spektakl „Kateryna” na II Festiwalu Młodej Reżyserii imienia L. Kurbasa.

W Narodowym Ukraińskim Teatrze Dramatycznym im. M. Zańkowieckiej oprócz „Kateryny” T. Szewczenki wyreżyserował m.in. „Pollyannę” E.H. Porter, „Bezimienną gwiazdę” M. Sebastiana, „Cud-kwiat” N. Bojmuk, „Dwa dni, dwie noce...” według „Romeo i Julii” W. Szekspira, asystował też przy inscenizacji „Księżniczki czardasza” I. Kalmana. „Pollyannę” i „Bezimienną gwiazdę” przygotowywał także w Czernihowskim Teatrze Młodzieżowym.

Bohdan Rewkewycz wyreżyserował tez dwa koncerty Orkiestry Teatru im. M. Zańkowieckiej, a także pierwszego Festiwalu Ukraińskiej Kultury Średniowiecznej w twierdzy Tustań.

czas trwania: 40 minut

Wstęp: 5 zł

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Sala Studyjna Kina Zorza