07. FNT/ IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA

Data i czas wybranego wydarzenia: 21-11-2020 godz. 19:00:00

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Witold Gombrowicz

IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA

21.11 (sobota) godz. 18:00/ Duża Scena

SPEKTAKL KONKURSOWY

 

Sztuka, w której komedia przenika się z tragedią. To opowieść o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której dobre samopoczucie i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Przerażona i zalękniona w sobie tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania nadętej i zakłamanej struktury dworu. Dworu jako rodziny, która odsłaniając swoje wstydliwe tajemnice i sekrety o mały włos nie doprowadza samej siebie do katastrofy i upadku.

Gombrowicz w pierwszym, napisanym jeszcze przed wojną, dramacie daje zapis mechanizmów i społecznych konwenansów, a przede wszystkim próbuje przedstawić sytuację człowieka uwikłanego w relacje z innymi. Pokazuje, w jaką stronę mogą ewoluować nasze kompleksy, kiedy spotkają się z absolutem.

FRAGMENTY RECENZJI:

Rzeszowska postpandemiczna premiera zmusza do pomyślenia. Trzeba powiedzieć, że „Iwona, księżniczka Burgunda" zadaje trudne pytanie, po co mi INNY? Po co mi jego odmienność? Śmigasiewicz daje brutalną odpowiedź, że tak właściwie INNY w ściśle zaprogramowanym świecie nie daje nic prócz destabilizacji, dlatego też musi umrzeć. Świat płonie dlatego, że INNOŚĆ nie ma dla niego żadnej wartości. Dlatego pod koniec spektaklu jesteśmy już w sterylnym, jednostajnie białym otoczeniu.(…). Czy INNOŚĆ będzie kiedyś w cenie? Czy nadal będzie dochodzić do absurdalnej dialektyki wykluczonych i wykluczających?

Konrad Sikora Dziennik Teatralny

TWÓRCY/REALIZATORZY:

opracowanie i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz

scenografia: Maciej Preyer

muzyka: Mateusz Śmigasiewicz

asystent reżysera: Justyna Król

asystent scenografa: Weronika Krupa

inspicjent, sufler: Małgorzata Depta

obsada: Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Machowska, Dagny Mikoś, Barbara Napieraj, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Marek Kępiński, Wojciech Kwiatkowski (gościnnie), Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj, Kacper Pilch (gościnnie).

Premiera: 11 lipca 2020, Duża Scena

Czas trwania: 160 min (1 przerwa)

 

Miejsce: Duża Scena