Croatina - słowa i Dźwięki z Chorwacji - IV AN HERCEG I MIRIIAM/ spotaknie poetyckie i koncert - MFS TRANS/MISJE - TRÓJMORZE

 

Poetycko-muzyczna podróż do świata piękna i wrażliwości spod znaku „chorwackiej duszy”. Specjalnie dla widzów i słuchaczy Festiwalu wybitny chorwacki poeta Ivan Herceg wybrał swoje najlepsze wiersze (w mistrzowskim tłumaczeniu Natalii Wyszogrodzkiej-Liberadzkiej), w których chce zaprezentować się  jako „kierowca chmur, który udowadnia swoje nieistnienie dając dowody miłości zanim nadejdzie Babilon”.

Muzyczną aurę stworzy popularna chorwacka artystka - Miriiam.

Moderatorem spotkanie: będzie Anna Błachowicz-Wolny

 

IVAN HERCEG, poeta, prozaik i redaktor, urodził się w Krapinie w Chorwacji. Posiada licencjat z języka i literatury chorwackiej oraz filologii południowosłowiańskiej na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Jest redaktorem naczelnym zagrzebskiego czasopisma Poezija, redaktorem naczelnym Poezija Editions i organizatorem Festiwalu Poezji SUR (Stih u regiji / Poezja w regionie). Jest autorem sześciu tomików poezji: Nasze inne imiona (SKUD I. Goran Kovačić, Zagrzeb, 1994); Noc na asfalcie (City of Karlovac & Matica Hrvatska Editions, Karlovac, 1996); Fotografie ziemskich westchnień (Meandar, Zagrzeb, 1997); Anioły w żałobie (Meandar, Zagrzeb, 2004); Nieprawidłowości (VBZ, Zagrzeb, 2007); oraz Kiedy przybędzie Babilon (Chorwackie Stowarzyszenie Pisarzy, Zagrzeb, 2013). Otrzymał kilka nagród za swoją twórczość poetycką, przede wszystkim Nagrodę Gorana dla młodych poetów, Nagrodę Zdravko Pucaka oraz Nagrodę Rikarda Jorgovanića. Opublikował także zbiór opowiadań Naked (Profil, Zagrzeb, 2011). Jego poezja była szeroko antologizowana i tłumaczona na kilkanaście języków, w tym hiszpański, francuski, niemiecki, włoski i chiński. Jego wybrane wiersze, Koliko Naju Bo Ostalo, zostały opublikowane w języku słoweńskim przez Hišę Poezije (Ljubljana, 2009); Warszawa, Warszawa po polsku przez Wydawnictwo Miedzymorze (Gdańsk, 2014); Nepravilnosti w języku bułgarskim, wydawnictwo DA (Sophia, 2014); i Noćni ljudi w języku macedońskim przez PNV Publishing (Skopje, 2021). Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach poetyckich, m.in. Poetry International (Rotterdam, Holandia, 2009); Beijing Poetry Festival (Pekin, Chiny, 2011); Chapbook Festival (Nowy Jork, USA, 2012) oraz Voix Vives de Mediterranee en Mediterranee (Sete, Francja, 2014). Jest członkiem Chorwackiego Stowarzyszenia Pisarzy i Chorwackiego P.E.N. Środek. Ivan Herceg mieszka w Zagrzebiu i pracuje jako redaktor chorwackiego dziennika Jutarnji List.

 

MIRIIAM, utalentowana chorwacka piosenkarka i autorka tekstów. Miriiam poruszyła zarówno krytyków, jak i publiczność swoim niedawno wydanym albumem „Call Me Up”, który został uznany za jeden z najlepszych albumów 2021 roku. Pomijając krytyków, Miriiam całkiem dobrze porusza się  w sferze platform cyfrowych, a jej album był już  odtwarzany ponad 150 000 razy w Spotify. Niektóre z jej piosenek dotarły również do USA, Australii, Niemiec, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Włoch, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii, gdzie DJ-e stacji radiowych chętnie włączali je do swoich playlist. Płyta została doceniona przez dziennikarzy muzycznych i krytyków, którzy zdecydowali się przyznać Miriam nagrodę dziennikarską Rock&Off dla najlepszej nowej artystki.

 

Czas trwania: 70 min.

 

Miejsca nienumerowane!

 

Miejsce: Rzeszowskie Piwnice