Grimmowie / spektakl - MFS TRANS/MISJE - TRÓJMORZE

Liepājas Teātris

Wilhelm i Jacob Grimmowie

GRIMMOWIE

Reżyseria: Elmārs Seņkovs

Dramaturgia, asystent reżysera: Matīs Budovskis

Kostiumy i scenografia: Reinis Suhanovs

Muzyka: Edgars Mākens

Reżyseria świateł: Martins Feldmanis

Asystent scenografa: Līga Zepa

 

Obsada: Egons Dombrovskis, Inese Kučinska, Edgars Pujāts, Agnese Jēkabsone, Kintija Stūre, Viktors Ellers, Rolands Beķeris, Madara Viļčuka, Ilze Trukšāne, Kārlis Ērglis, Hugo Puriņš, Madara Kalna, Valts Skuja, Edgars Ozoliņš, Māris Zilmanis

Muzyka: Edgars Mākēns, Normunds Kalniņš, Krišjānis Leišavnieks, Dāvis Leišavnieks, Tomass Palubinskis, Maija Ušča

Premiera: 23.04.2022

W sierpniu 2021 roku widzowie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE mieli okazję zobaczyć spektakl Szekspir w reżyserii Elmārsa Seņkovsa w wykonaniu zespołu Teatru z łotewskiej Lipawy. W tym roku reżyser i Teatr powracają do Rzeszowa z drugą częścią rozpisanej na trylogię ostrej i „pełnokrwistej” historii.

Słońce wybucha, pryskają iskry. Na scenie panuje cisza, grobowa cisza. Na pierwszym planie leży zmęczona i apatyczna postać – Narrator/ Śmierć. Dym po wybuchu opada i zaczynają poruszać się robaki. Jeden z nich wykluwa się i przybiera ludzką postać. Próbuje zrozumieć, co się stało, ale nie potrafi ubrać swych myśli w słowa. Jedyne, co udaje mu się z trudem wypowiedzieć, to: „Kiedy to się skończy?”. Jedna po drugiej pojawiają się trzy dziewczyny szukające elfa bez ręki. Inna dziewczyna w tle obejmuje drzewo świerkowe i nazywa je matką, a ponad grobami przeskakuje nagi i zabawny Król. Narrator spogląda na to wszystko i mówi: „W tymi miejscu moglibyśmy skończyć”. Jednak chcąc kontynuować, opowiada baśń o tym, jak niektórzy chłopcy i dziewczęta bawili się w rzeź…

Za sprawą opowieści postaci prowadzącej narrację na scenie wystąpią bohaterowie znani z klasycznych tekstów baśni braci Grimm (Kopciuszek, krasnoludki, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka), umieszczone w postapokaliptycznym świecie, w którym wszystko dzieje się po tym, jak spełniło się złowrogie przeczucie, a niewyobrażalne ludzkie okropieństwa zostały doprowadzone do logicznego końca – to ranek lub stulecie po apokalipsie. Widzowie zostają postawieni przed pytaniami, jak żyć w świecie pełnym grozy? Jak pozostać dobrym, gdy jest się dotkliwie zranionym? Ciemność nocy przełamuje światło dnia, ale co przełamie ciemność stworzoną przez człowieka? Baśnie zwykle kończą się szczęśliwie, ale to szczęście musisz najpierw odnaleźć w sobie.

Grimmowie to także przedstawienie o wykorzystanej, prawie zniszczonej ziemi i nadziei, że śmierć wszystko uporządkuje, a z pustki stopniowo wyłoni się coś nowego.

Z recenzji:

„Grimmowie w reżyserii Elmārsa Seņkovsa w Teatrze w Lipawie to najsmutniejsza sztuka żartów i najzabawniejsza historia smutków (…). W przygnębiającym, męczącym impasie i zamęcie panującym na świecie, na Łotwie, w innych i we mnie samej, Grimmowie w reżyserii Elmārsa Seņkovsa dają pewną pociechę: oglądasz i rozumiesz, że to nie ty zwariowałeś, to zwariował świat, a ty po prostu w nim żyjesz (…)”.

Edīte Tišheizere, Cała nadzieja w śmierci, Ir.lv

Czas trwania: 185’ (1 przerwa)

Data i miejsce prezentacji: 23.08.2022/ godz. 19:00/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej/ Duża Scena

 

Po każdym spektaklu zapraszamy na spotkanie z artystami, które poprowadzi Tomasz Domagała.

Wszystkie spektakle obcojęzyczne z napisami w języku polskim.

 

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Duża Scena