Pamiętnik Wariata / spektakl - MFS TRANS/MISJE - TRÓJMORZE

Data i czas wybranego wydarzenia: 26-08-2022 godz. 16:00:00

TEATR/ BUŁGARIA

Teatr Credo w Sofii

Mikołaj Gogol

PAMIĘTNIK WARIATA

Scenariusz i reżyseria: Nina Dimitrova

Scenografia i kostiumy: Nina Dimitrova, Vassil Vassilev-Zuek

Przekład na język polski: Bogumiła Benda

Występuje: Stelian Radev

Głos w spektaklu: Dimitr Nestorov

Premiera: 17.10.2015

 

Aksencjusz Popryszczyn to czterdziestodwuletni radca tytularny – urzędnik niskiego stopnia bez perspektyw na awans i karierę zawodową. W swoim pamiętniku pisze o ważniejszych wydarzeniach życia, o swoich obserwacjach urzędniczej biurokracji, o dworzanach i dostojnikach, o słabości do córki dyrektora departamentu, w którym pracuje oraz rodzącym się w nim przeświadczeniu, że jest hiszpańskim królem Ferdynandem VIII…

Opowiadanie Gogola to historia o tym, jak człowiek, który zatonął w marzeniach o miłości i swojej wielkości, dał się im opanować i podporządkować. Niespełnione uczucie i konflikt między osobistymi aspiracjami a bezdusznością biurokratycznego świata doprowadzają go do obłędu. Pamiętnik Popryszczyna jest krótkim studium psychologicznym szaleństwa, odsłania także – poza kondycją psychiczną wariata – mechanizmy funkcjonowania instytucji totalnych. Teatr Credo natomiast odczytuje i przedstawia Gogolowskie opowiadanie również jako opowieść o szaleństwie jako sposobie na ochronę i zachowanie ludzkiej godności w świecie, w którym rządzą pieniądze.

Z recenzji:

„Pamiętnik wariata – błyskotliwy monodram inspirowany Gogolem. Humor Gogola jest ostry i cięty. W sztuce Niny Dimitrovej ta ostrość jest złagodzona czułością i współczuciem dla zakochanego idealisty o złamanym sercu, którego próby zmiany niesprawiedliwości świata są ujmujące w swoim szaleństwie (…) Stelian Radev swoją barwną obecnością oszałamia publiczność przez dziewięćdziesiąt minut. Jego sekret tkwi w bardzo refleksyjnym stylu gry, który pozwala mu stać się jednością ze schizofreniczną postacią urzędnika Popryszczyna. Inspirująca gra młodego aktora sprawia, że kreowana przez niego wyjątkowa postać wydaje się klasyczna i nowoczesna zarazem”.

„Sofia Life”, Bułgaria 2015

 

Czas trwania: 105’

Data i miejsce prezentacji: 26.08.2022/ godz. 18:00/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej/ Mała Scena im. Z. Kozienia

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z artystami, które poprowadzi TOMEK DOMAGAŁA/ Mała Scena im. Z. Kozienia.

 

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Mała Scena