Spektakl "Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach" powraca w Bieszczady!

Spektakl "Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach" powraca w Bieszczady!Powiew lata sprawił, że nasi artyści zapragnęli znowu ruszyć w trasę! Dzięki temu wracamy w góry! W czerwcu 2018 roku zaplanowaliśmy kolejne prezentacje spektaklu „Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” w Bieszczadach!

Spotkacie nas na turystycznym szlaku w następujących miejscowościach:
- Cisna - Gminny Ośrodek Kultury i Ekologii - 8 czerwca 2018 r. o godz. 18:00,
- Polańczyk - Amfiteatr przy ul. Zdrojowej - 9 czerwca 2018 r. godz. 19:30,
- Zagórz - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu - 10 czerwca 2018 r. godz. 19:00,
- Uherce Mineralne - Wiejski Dom Kultury - 11 czerwca 2018 r. godz. 15:00,
- Ustrzyki Dolne - Muzeum Młynarstwa i Wsi - 12 czerwca 2018 r. godz. 18:00,
- Dynów - OSP w Dynowie - 13 czerwca 2018 r. godz. 18:00.

Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny! Zapraszamy!

UWAGA! Spektakl zalecany dla Widzów od 16. roku życia

Objazd ze spektaklem "Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach" został zrealizowany dzięki wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego

Chcesz obserwować naszą teatralną wędrówkę po Bieszczadach? Więcej informacji o naszych kolejnych przystankach i fotorelację znajdziesz >>TUTAJ<

"Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach"

Prezentujemy zagrane i zaśpiewane widowisko zaczerpnięte z życia legendarnych zakapiorów bieszczadzkich.

Premiera spektaklu odbyła się w pejzażu, o którym opowiada. I to tam widowisko okrzepnie, wędrując po miejscach związanych z opowiadaną teatrem historią. Temu wędrowaniu będą towarzyszyć działania dodatkowe, w które będą zaangażowani lokalni artyści.

Bieszczady, jako górska perła Podkarpacia, od zawsze są związane z rozbudowaną mitologią. Wpłynęła na to zarówno powikłana i krwawa historia okresu powojennego (walki z bandami UPA, tzw. Akcja Wisła, zmiana granic), jak i ciężka praca tamtejszych mieszkańców w latach powojennych. Do tego należy dodać „zew przygody”, który w te tereny przyciągał wszelkiego rodzaju odmieńców, ludzi zagubionych czy wręcz odwrotnie – łaknących prawdziwych, męskich wyzwań, a także całe rzesze artystów szukających tutaj natchnienia. Większość przyjezdnych uciekała stąd, nie mogąc sprostać ciężkim warunkom życia, natomiast inni, nie mając dokąd wracać, wegetowali latami, imając się różnych zajęć i nader często swe frustracje topiąc w alkoholu.

„Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” to historia zarazem tragiczna i wesoła, wypełniona śpiewem, zakręcona bieszczadzkimi biesami, ale mocno wpatrzona ponad połoniny, czyli tam gdzie prowadzą wszystkie nasze ścieżki – Do Nieba Bram.

Projekt „Wyżej niż połonina” ma na celu zaktywizowanie lokalnych środowisk twórczych powiatów bieszczadzkich i dotarcie do miejsc nader często oddalonych od możliwości korzystania z oferty kultury wyższej. Jednocześnie, założony w projekcie czas dojrzewania spektaklu w jego tematycznie macierzystym otoczeniu, pozwoli na dalszą jego eksploatację na scenie rzeszowskiej oraz ogólnopolskiej, stając się wyjątkową promocją Podkarpacia oraz wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie samorządów.

W spektaklu wykorzystano utwory Wojciecha Belona i zespołu Wolna Grupa Bukowina,  fragmenty wypowiedzi z filmów dokumentalnych „Bieszczadzkie anioły upadłe” oraz „Ballada o bieszczadzkim menelu” Andrzeja Potockiego (w scenie czwartej, piątej i szóstej), a także wiersz Jerzego Harasymowicza „W górach jest wszystko, co kocham” do muzyki Elżbiety Adamiak.

Efekty dźwiękowe i muzyka do piosenki „Przemijanie” Wojciecha Belona
Robert Żurek

Spektakl zalecany dla Widzów od 16. roku życia

Premiera rzeszowska 19 września 2015 roku w Sadowniczo-Szkółkarskim Zakładzie Doświadczalnym w Albigowej k/Rzeszowa.