
Lwów nie oddamy
Najlepszy spektakl 5. edycji Festiwalu Nowego Teatru
GRAND PRIX 54. Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie
Nagroda Specjalna Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni
Nagroda Zespołowa Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dla aktorów: Oksany Czerkaszyny, Dagny Cipory, Małgorzaty Machowskiej, Mateusza Mikosia, Piotra Mieczysława Napieraja, Jacka Sotomskiego i Roberta Żurka
Nagroda indywidualna Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dla najlepszej aktorki Oksany Czerkaszyny
Beniową podzieliła historia. Nie ma przejścia z ukraińskiej strony wsi na polską i odwrotnie. Mieszkańcy nie mogą w upalne dni przekroczyć Sanu i schronić się pod lipą, która od dwustu lat rośnie półtora kilometra od ich domów.
Jesteśmy wychowani w kulcie pamięci. Myślimy o niej jak o drzewie. Pamięć należy pielęgnować, dbać o jej korzenie, by dawała nam schronienie i poczucie wspólnoty, by stanowiła punkt odniesienia w zmieniającym się świecie. Tymczasem pamięć znacznie bardziej przypomina rzekę. Nie tylko nieustannie płynie i zmienia się, lecz także dzieli i wyznacza granice.
Wierzymy, że trzeba pamiętać, by oddać sprawiedliwość przodkom, by być członkiem narodowej wspólnoty, by w przyszłości uniknąć tragedii. Rzadko zastanawiamy się nad tym, jak łatwo pamięć staje się pożywką dla uprzedzeń, konfliktów, nawet nienawiści.
Stosunki polsko-ukraińskie ilustrują ten mechanizm. Choć tyle mamy wspólnego w teraźniejszości, tak wiele dzielimy planów i obaw o przyszłość, nasze relacje wciąż układamy pod dyktando trudnej przeszłości.
Nadarza się doskonała okazja, by o tym porozmawiać. 1000 lat temu spotkaliśmy się po raz pierwszy. Wojowie Bolesława Chrobrego przegonili ich za Bug rycerzy Jarosława Mądrego, obrzuciwszy ich inwektywami. 100 lat temu trwała Bitwa o Lwów i wojna polsko-ukraińska. Pół roku temu polski minister pojechał do Lwowa, uwolnić z klatek kamienne lwy, symbolizujące polską przeszłość miasta.
Spektakl "LWÓW NIE ODDAMY!" powstał na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych pokazuje, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią. Przygotowali go wspólnie twórcy z różnych dziedzin - aktorzy, reżyserka, reporter, badacz pamięci, operator oraz artyści wizualni. Na różne sposoby śledzimy możliwe wersje pamięci polsko-ukraińskiej i współczesne relacje, by przedstawić je w interdyscyplinarnej formie teatralnej."
XII Spotkania Teatralne „BLISCY NIEZNAJOMI"
"Lwów nie oddamy" laureatem Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego!
"Lwów nie oddamy" na 39. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych
"Lwów nie oddamy na 39. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych - zapowiada Witold Mrozek (wyborcza.pl)
fot. Maciej Rałowski
Spektakl "Lwów nie oddamy" bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt
Spektakl powstał w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE przy wsparciu:

(Aneta Głowacka,The Theatre Times),Borders, Barriers and Limitations: “Lwów We Won’t Give Up”
Barbara Kędzierska (Czytaj Rzeszów): Rzeszowskie Lwy jadą w Polskę
Michał Centkowski (NEWSWEEK Polska): Ujarzmić demony historii
Witold Mrozek (GAZETA WYBORCZA): Mocny spektakl o Ukraińcach i Polakach
Tomasz Domagała (DOMAGAŁASIEKULTURY.PL): W paszczy lwów - Dziennik TRANS/MISJE LIVE
Magdalena Mach: Szalony pomysł na rozmowy o trudnym sąsiedztwie
Andrzej Piątek (DZIENNIK TEATRALNY): Węgrzy bez barier, lwy i diabeł
Aram Stern (Miesięcznik MENAŻERIA): Okiem znad Wisły: TRANS/MISJE nad Wisłokiem