ZAPROSZENIA DYREKTORÓW

ZAPROSZENIA DYREKTORÓW 

RZESZÓW ZNÓW ŁĄCZY SZTUKI I LUDZI!

W dniach 25–31.08.2018 w Rzeszowie odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki. Wydarzenie odniosło niezwykły sukces i cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem publiczności, co utwierdziło nas w przekonaniu, że lokalna społeczność potrzebuje dużych, międzynarodowych imprez, rozgrywających się w wielu częściach miasta i dających możliwość obcowania ze sztuką każdemu – od wielbicieli i znawców teatru, muzyki, filmu, czy sztuk plastycznych, po ludzi, którzy spędzając wakacje w mieście spragnieni są nieszablonowej rozrywki, czyli takiej, która skłania do refleksji i pozwala choć przez chwilę oderwać się od świata szalonego konsumpcjonizmu.

W związku z tym, że – zgodnie z ideą i deklaracją założycielską – druga, tegoroczna edycja TRANS/MISJI odbędzie się w słowackich Koszycach, w naszym Teatrze zrodził się pomysł kontynuacji zapoczątkowanego w zeszłym roku wydarzenia. I tak o to, dzięki staraniom wielu osób, w dniach od 22 do 25 sierpnia br. Rzeszów znów połączy sztuki i ludzi!

Powołany przez nas Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno to wyjątkowe wydarzenie artystyczne w skali Europy Wschodniej. Projekt ma, poza wymiarem artystycznym, także dużą wagę ideową, ponieważ łączy w kulturalny czworobok Gruzję i Ukrainę oraz dwóch członków wspólnoty europejskiej (Polska, Litwa), którzy najbardziej, spośród wszystkich państw członkowskich, wspierają proces integracyjny tych krajów z UE. Do współtworzenia Festiwalu zaprosiłem czterech partnerów – dyrektorów teatrów o dużym znaczeniu i renomie. Dla wszystkich znów niezwykle istotny jest kontekst pogranicza – zarówno geograficznego, jak i kulturowego.

W bogatym programie Festiwalu znajdują się spektakle teatralne, widowisko plenerowe, różnorodne koncerty, pokazy filmowe, wystawy sztuk wizualnych, w tym tak cenionej i kultywowanej przez nasz Teatr sztuki plakatu.

Serdecznie zapraszam i zachęcam do udziału w wydarzeniach festiwalowych. Życzę Państwu wielu chwil refleksji, wzruszeń i dobrej zabawy!

Sobie, zespołowi Teatru i partnerom, życzę, aby to spotkanie stało się okazją do wymiany myśli i inspiracją do podejmowania kolejnych wspólnych działań.

                                                            

                                                                                   Dyrektor Festiwalu

                                                                                               Jan Nowara

 

Darmowy hosting iv.pl" />


Powrót