Logotyp

Otwarcie wystawy Jerzego Nowosielskiego

Na rok 2023 przypadło stulecie urodzin Jerzego Nowosielskiego — malarza, który zaznaczył swoje miejsce w historii jako teoretyk sztuki, filozof i teolog. Jesienią zeszłego roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, widzowie mieli okazję wziąć udział w działaniach artystycznych inspirowanych twórczością Nowosielskiego, realizowanych w ramach projektu „Poezja w teatrze”, będącego częścią ubiegłorocznej edycji Przestrzeni Sztuki. W 2024 roku wystawa powróci w mury „Siemaszki”.

W listopadzie 2023 roku artystki i artyści z Instytutu Sztuk Pięknych UR, Szkoły Doktorskiej UR i Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na żywo tworzyli swoje prace w Szajna Galerii, które już od 2 lutego będzie można oglądać na foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Kuratorem projektu jest Paweł Korbus — artysta wizualny, aktor, performer, twórca wideo i instalacji, absolwent edukacji artystycznej w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Działania, które miały miejsce w listopadzie, a których kuratorkami były prof. Jadwiga Sawicka i dr Agata Sulikowska-Dejena, zainspirowały Pawła Korbusa do kontynuacji projektu pod nazwą „PS Dialogi z/o Nowosielskim”. Już 2 lutego od godziny 18:00 publiczność będzie mogła wziąć udział w działaniach performatywnych prezentowanych przez artystów, biorących udział w wystawie, a jej oficjalne otwarcie nastąpi o godzinie 18:45.

Interesuje mnie czas między treścią główną, a Post Scriptum. Dla nas wszystkich może być to czas na przygotowanie czegoś, krok dalej i Post Scriptum do sytuacji, jaką przygotowywaliśmy w listopadzie. Jaki moment jest teraz? Jak patrzymy na tamte prace i koncepty, jak na siebie i na Nowosielskiego? Interesuje mnie też ten dystans i własna relacja każdej osoby do procesu kreatywnego, rysowania i wytwarzania materialnych prac, istniejących w czasie. Co jest performatywne, a co pozostaje trwałym śladem? Gdzie szukać przestrzeni duchowej, a gdzie oddechu, gdzie jest to co współcześnie najmocniej działa? W jednym z wywiadów Nowosielski opowiadał, że gdy zmęczony jest figuracją i wszystkim innym, to maluje kosmos. Można by zapytać, w jaki sposób kondycja własna przekłada się na generowane treści? Czy to te gotowe już rysunki, czy te jeszcze niepowstałe, te w sferze fantazji, godne są poświęcenia im uwagi? Chciałbym by PS było dla każdego platformą badawczą własnego żywego dialogu z/o rysunkiem/Nowosielskim/itd. — opowiada o projekcie Korbus.

Wystawę „PS Dialogi z/o Nowosielskim” będzie można oglądać przez najbliższe tygodnie we foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.


„PS Dialogi z/o Nowosielskim”
02.02.2024

Foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Działania performatywne: 18:00

Otwarcie wystawy: 18:45

Skip to content