Logotyp

DYREKCJA TEATRU
im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

JAN NOWARA

Dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Reżyser, redaktor, krytyk, publicysta i felietonista, twórca telewizyjny. Doktor Sztuk Teatralnych po dysertacji pt. „Mierzenie się z Witkacym” w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Autor wielu publikacji m.in. w czasopiśmie „Strony”   i miesięczniku społeczno-kulturalnym „Opole”, w którym pracował jako sekretarz redakcji,      a także w wydawnictwach teatralnych. W latach 2007-2013 -dyrektor-redaktor naczelny TVP S.A. Oddziału w Opolu. W latach 2005-2018 starszy wykładowca Uniwersytetu Opolskiego. Pracę w teatrze rozpoczynał na stanowisku redaktora wydawnictw teatralnych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Po raz pierwszy funkcję dyrektora Teatru objął w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w latach 1998-2001. Szefował również Kaliskim Spotkaniom Teatralnym. Po raz pierwszy dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej był w latach 2002-2003, kiedy to zainicjował Festiwal Klasyki Europejskiej      w Rzeszowie. W 2014 po raz kolejny związał się jako dyrektor z rzeszowskim Teatrem.

Jan Nowara otrzymał m.in. wyróżnienie za reżyserię „Elektry” Eurypidesa na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych – Klasyka w 1989. W 2002 Grand Prix Festiwalu Klasyki Europejskiej w Rzeszowie otrzymał spektakl wg Adama Mickiewicza – w jego reżyserii, który został zainscenizowany w podziemiach rzeszowskiego Rynku. Jan Nowara otrzymał także nagrody w dziedzinie twórczości telewizyjnej – w konkursie TVP jako autor programu kulturalnego „Odsłony” – „O teatrze bez końca” (2011) oraz w Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich –  za popularyzację wiedzy w programie z cyklu „Odsłony” – „O czasie”
(2012). Jego szczególnym zainteresowaniem cieszy się twórczość dramaturgiczna Stanisława Ignacego Witkiewicza, którą interpretował na scenach teatrów w Opolu, Kaliszu i Rzeszowie – reżyserując „Mątwę”, „Pragmatystów”, „Tumora Mózgowicza” i „Kurkę Wodną”. Wśród najnowszych prac znajdują się: „Popiełuszko” (misterium poświęcone legendarnemu kapłanowi polskiej „Solidarności”, przeniesione do Teatru Telewizji TVP 1), „Miłość i gniew” Osborne’a w Teatrze im. W. Siemaszkowej, „Obława” w Teatrze Dramatycznym                            im. A. Węgierki w Białymstoku, „Szklana menażeria”  w Narodowym Teatrem Dramatycznym im. Ilia Chavchavadze w Batumi, „Ermida albo Królewna pasterska” Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, której premiera odbyła się w Muzeum-Zamku w Łańcucie, spektakl „Sopoćko” w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku oraz „Hiob’51”
poświęcony postaci Łukasza Cieplińskiego w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Jan Nowara zainicjował w 2018 roku w Rzeszowie Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE, którego kolejne edycje odbywały się w Rzeszowie, ale także w Wilnie, Trokach i Koszycach. Za promocję polskiej kultury na arenie międzynarodowej uhonorowany został tytułem „PROMOTOR POLSKI” przez Zarząd Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „TERAZ POLSKA”, wręczenie nagrody miało miejsce podczas szóstego Kongresu 590 w listopadzie 2021 roku.

 

 

AGNIESZKA GAWRON

Zastępca Dyrektora ds. Administracyjno-Finansowych

a.gawron@teatr-rzeszow.pl

 

JADWIGA JAGODA SKOWRON

Pełnomocnik Dyrektora

j.skowron@teatr-rzeszow.pl

Skip to content