„Kto ocali. Opowieści z…” to cykl warsztatów teatralnych, które zrealizowane zostaną w latach 2024-2025. Ich uczestnicy pracować będą w oparciu o metody pracy z grupą i działania improwizowane oraz performatywne, które zakończone zostaną autorskimi pokazami powarsztatowymi, inspirowanymi historią miejsc, ludzi, bohaterów oraz wydarzeń dawnych i przyszłych czasów w oparciu i połączeniu z fragmentami spektaklu „Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa” na podstawie prozy Mikołaja Łozińskiego.
„Kto ocali. Opowieści z…” to wyjątkowe spotkanie, podczas którego zarówno artyści jak i mieszkańcy małych miejscowości, osoby pochodzące z różnych środowisk, artyści zawodowi i amatorzy będą mogli posłuchać i opowiedzieć swoje historie. W rezultacie powstaną etiudy teatralne budowane na podstawie wspomnień, fotografii, czy pamiątek z przeszłości.
Grażyna Tabor (Racibórz) – reżyserka teatralna w nurcie off, aktorka, instruktor jogi, od 25 lat prowadzi w Raciborskim Domu Kultury Teatr TETRAEDR. Współpracowała z Teatrem Figur z Krakowa, z Teatrem Kana ze Szczecina, oraz A3 z Warszawy. Obecnie współtworzy formację teatralną Latający Teatra Kantorowi, z którą zrealizowała 7 autorskich spektakli teatralnych. Grażyna Tabor jest także dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk OFF-ka w Raciborzu. Laureatką nagród za reżyserię spektakli na ogólnopolskich festiwalach teatralnych. W Teatrze Tetraedr zrealizowała 35 spektakli. Były one wystawiane w całej Polsce podczas Festiwali i Spotkań Teatralnych, od wielu lat realizuje projekt Lato w Teatrze.
Monika Adamiec (Rzeszów) – aktorka, reżyserka, pieśniarka, scenografka, autorka muzyki do spektakli, pedagog. Absolwentka PWST im. L.Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu – kierunek Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży. Pieśniarka poezji śpiewanej – laureatka prestiżowych nagród w ogólnopolskich konkursach poetyckich i teatralnych – za muzykę i reżyserię spektakli. Wieloletnia aktorka Teatru „Kacperek” (obecnie „Maska”) w Rzeszowie, współpracuje z Teatrem Muzycznym „Olimpia” w Rzeszowie, wykonawczyni monodramu muzycznego „Wyjaśnienie” wg wierszy Zuzanny Ginczanki. Twórczyni i reżyserka Teatru M.D.K czyli Młode Dzielne Kuropatwy w Rzeszowie. Założycielka i aktorka Latającego Teatru Kantorowi,
Przemysław Buksiński (Lublin) – aktor, pedagog, dziennikarz, performer, animator, organizator działań artystycznych i performatywnych. Wykładowca Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Prezes Fundacji i lider grupy Poławiacze Pereł Improv Teatr, która realizuje projekty teatralne m.in. o historii miast oraz organizuje szkolenia dla firm i instytucji kultury z technik improwizacji praktycznej i scenicznej. Laureat wielu prestiżowych nagród teatralnych, wśród nich wyróżnienie za rolę Stary Człowiek z lasu w spektaklu „Jak obmyśliłem świat” Latającego Teatru Kantorowi.
Aleksander Zelianko (Rzeszów) – aktor, scenograf, muzyk; Pochodzący z Białorusi aktor teatralny, 8 lat grał w Białoruskim Narodowym Teatrze Akademickim im. Janki.Kupaly i 12 lat w Alfa Teatrze w Mińsku. Zagrał w ponad 30 sztukach teatralnych i produkcjach filmowych. Obecnie przebywa w Polsce, gdzie bierze udział w projektach teatralnych Kupałowców (aktorów związanych z teatrem z Mińska, przebywających w Polsce) i neTTheatre w Warszawie i Lublinie. Aktor Latającego Teatru Kantorowi.
Kto może wziąć udział?
Warsztaty skierowane są do młodzieży i dorosłych mieszkańców Strzyżowa i okolic.
GDZIE?
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie
KIEDY?
01 – 02 marca 2025 (11:00-14:00) / warsztaty
02 marca 2025 (17:00) / pokaz powarsztatowy połączony z pokazem spektaklu „Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa” w wykonaniu Latającego Teatru Kantorowi i mieszkańców Strzyżowa
UWAGA! Zapisy na warsztaty należy zgłaszać do 27 lutego 2025 pod numerem telefonu 17 2761091