Logotyp

Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach

Prezentujemy zagrane i zaśpiewane widowisko zaczerpnięte z życia legendarnych zakapiorów bieszczadzkich.

Premiera spektaklu odbyła się w pejzażu, o którym opowiada. I to tam widowisko okrzepnie, wędrując po miejscach związanych z opowiadaną teatrem historią. Temu wędrowaniu będą towarzyszyć działania dodatkowe, w które będą zaangażowani lokalni artyści.

Bieszczady, jako górska perła Podkarpacia, od zawsze są związane z rozbudowaną mitologią. Wpłynęła na to zarówno powikłana i krwawa historia okresu powojennego (walki z bandami UPA, tzw. Akcja Wisła, zmiana granic), jak i ciężka praca tamtejszych mieszkańców w latach powojennych. Do tego należy dodać „zew przygody”, który w te tereny przyciągał wszelkiego rodzaju odmieńców, ludzi zagubionych czy wręcz odwrotnie – łaknących prawdziwych, męskich wyzwań, a także całe rzesze artystów szukających tutaj natchnienia. Większość przyjezdnych uciekała stąd, nie mogąc sprostać ciężkim warunkom życia, natomiast inni, nie mając dokąd wracać, wegetowali latami, imając się różnych zajęć i nader często swe frustracje topiąc w alkoholu.

„Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” to historia zarazem tragiczna i wesoła, wypełniona śpiewem, zakręcona bieszczadzkimi biesami, ale mocno wpatrzona ponad połoniny, czyli tam gdzie prowadzą wszystkie nasze ścieżki – Do Nieba Bram.

Projekt „Wyżej niż połonina” ma na celu zaktywizowanie lokalnych środowisk twórczych powiatów bieszczadzkich i dotarcie do miejsc nader często oddalonych od możliwości korzystania z oferty kultury wyższej. Jednocześnie, założony w projekcie czas dojrzewania spektaklu w jego tematycznie macierzystym otoczeniu, pozwoli na dalszą jego eksploatację na scenie rzeszowskiej oraz ogólnopolskiej, stając się wyjątkową promocją Podkarpacia oraz wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie samorządów.

W spektaklu wykorzystano utwory Wojciecha Belona i zespołu Wolna Grupa Bukowina, fragmenty wypowiedzi z filmów dokumentalnych „Bieszczadzkie anioły upadłe” oraz „Ballada o bieszczadzkim menelu” Andrzeja Potockiego (w scenie czwartej, piątej i szóstej), a także wiersz Jerzego Harasymowicza „W górach jest wszystko, co kocham” do muzyki Elżbiety Adamiak.

Efekty dźwiękowe i muzyka do piosenki „Przemijanie” Wojciecha Belona, Robert Żurek

Spektakl zalecany dla Widzów od 16. roku życia

Premiera rzeszowska 19 września 2015 roku w Sadowniczo-Szkółkarskim Zakładzie Doświadczalnym w Albigowej k/Rzeszowa.


Przygotowania do projektu „Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” – marcowe poszukiwania Ducha Bieszczadów

Szczegółowe informacje

Premiera: 2015-09-19
Scenariusz i reżyseria: Tomasz A. Żak
Scenografia: Socha – Szczęsny
Czas trwania: 90 min
Inspicjent i sufler: Anna Jochym
Recenzje:

Występy gościnne

Przemysław Sejmicki

Terminy wydarzenia

Skip to content