Spacerownik Teatralny. Śladami scen artystycznych Rzeszowa

Spacerownik Teatralny to projekt działający od 2015 roku. Zainicjowany został z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który jest jego koordynatorem. W projekcie wzięły już udział m.in. Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Legnica i wiele innych miast. We wrześniu do teatralnej mapy Spacerownika dołączy Rzeszów.

 

Spacerownik Teatralny to doskonała okazja do tego, by poznać swoje miasto z zupełnie innej perspektywy, wybierając się na spacer szlakiem miejsc związanych z teatrem. Autorskie scenariusze spacerów znajdujące się na stronie  Spacerownika zawierają plany tras, informacje o teatrach i ciekawostki dotyczące życia i twórczości postaci z nimi związanych. Trasy tematyczne zostały przygotowane przez artystów i historyków teatru, m.in. przez Joannę Szczepkowską, Pawła Płoskiego i Tomasza Mościckiego w Warszawie, Małgorzatę Leyko w Łodzi, Agnieszkę Wanicką w Krakowie, Mieczysława Abramowicza w Gdańsku.

W Rzeszowie Spacerownik Teatralny odbędzie się 15 września, a oprowadzać spacerowiczów po teatralnych zakamarkach miasta będzie Hubert Michalak – dramatopisarz, performer i recenzent. Dzięki jego opowieściom spacerowicze będą mieli szansę, by  spojrzeć na miasto i historię teatru z innej, mniej znanej strony.

Teatr w Rzeszowie ma za sobą kilka wieków historii. Nie każde zjawisko teatralne zostało tak samo dobrze udokumentowane, niektóre wciąż stanowić mogą obszar badań i dociekań. Teatr niezawodowy, objazdowy i szkolny odcisnęły w mieście ślad równie mocny co instytucjonalne sceny publiczne. Zachowane ślady nie pozostawiają jednak wątpliwości: teatralne życie miasta jest umocowane w jego historii. – mówi Michalak.

 

Spacer rozpocznie się 15 września o godzinie 12:00 pod I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Skip to content