Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na Rzeszów. „Międzysłów Karpat” to kolejna inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu. Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.
„Międzysłów Karpat” Teatr im. Wandy Siemaszkowej otworzy 7 czerwca o godz. 19:00 spotkaniem pt. „Fikcja i realizm / Sąsiedzi” w Rzeszowskich Piwnicach. Do rozmowy zaproszeni zostali ukraiński poeta i prozaik – Jurij Andruchowycz oraz reporter, autor książek i korespondent wojenny – Tomasz Grzywaczewski. Moderatorem spotkania będzie poeta Jakub Pacześniak.
Ideą organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej festiwalu jest promowanie twórczości współczesnych pisarzy, poetów i dramatopisarzy, jak również przypominanie i utrwalanie dorobku wybitnych polskich twórców literatury. Zadaniem festiwalu jest także wydobywanie dla współczesnych czytelników osobowości zapomnianych i przywrócenie ich do zbiorowej pamięci czytelników (np. związani z regionem J. Przyboś, S. Piętak, J. B. Ożóg, J. Hordyński, J. Szuber, S. Kopiec).
Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dotrzeć do różnych grup odbiorców: zarówno do dorosłego, wyrobionego czytelnika, jak i do tego, który swoją przygodę z literaturą dopiero zaczyna. Głównym założeniem festiwalu „Międzysłów Karpat” jest stworzenie przestrzeni przyjaznej dyskusjom o najważniejszych zjawiskach w polskiej literaturze. „Międzysłów Karpat” ma być inspiracją dla współczesnych twórców z różnych dziedzin artystycznych – sztuk plastycznych, teatru, muzyki – aby sięgali po dorobek polskich autorów i korzystali z niego w swojej pracy, tworząc widowiska poetyckie, czytania, spektakle, wystawy, koncerty, czy wydarzenia interdyscyplinarne.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.