Scena Nowej Dramaturgii to platforma działająca przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, skupiona na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, dla których osią jest słowo pisane. SND kierowana jest do pisarzy, dramaturżek, poetów, scenarzystek oraz reporterów zainteresowanych pisaniem dla teatru, oraz do reżyserów i reżyserek teatralnych.
Scena Nowej Dramaturgii to program prowadzony w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który ma za zadanie rozwijanie nowych praktyk dramaturgicznych w dialogu. SND obejmuje dwa cykliczne wydarzenia: Teatralny Speed Dating i Letnią Rezydencję Literacką. Kuratorami obu są reżyserka Martyna Łyko oraz krytyk i teatrolog Witold Mrozek.
Podczas Teatralnego Speed Datingu autorzy i autorki spotykają się z reżyserkami i reżyserami po profesjonalnych debiutach. Dobrani w duety, spędzają weekend poszukując sposobów na odnalezienie przesłanych koncepcji dramatów w realiach sceny. Intensywny weekend kończy się prezentacją wspólnej wizji na rozwijanie projektu. Dalej praca toczy się zdalnie, a jej kolejne etapy wyznaczają spotkania z mentorami. Swoim doświadczeniem dzielili się z nami dotąd: Weronika Szczawińska, Michał Buszewicz, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Paweł Demirski, Jolanta Janiczak, Maciej Podstawny, Anna Smolar, Weronika Murek i Grzegorz Niziołek.
Z kolei Letnia Rezydencja Literacka zakłada, że uczestnik spędzi jeden z wakacyjnych miesięcy w rzeszowskim teatrze rozwijając swój nowy pomysł na dramat. Podczas pobytu również odbywają się sesje mentorskie.
Projekt wspiera definiowanie tego, co „nowe” we współczesnej dramaturgii, otwiera na eksplorowanie różnorodnych, w tym nowatorskich form teatralnych i dramaturgicznych. Obserwujemy rozmaite modele współpracy od klasycznych form reżyserowania tekstu, przez kreację kolektywną czy wspólne z autorem performowanie dzieła. Do tej pory z programu skorzystały dziesiątki artystów, a projekty powstałe w ramach Sceny Nowej Dramaturgii zostały prezentowane na scenach w całej Polsce. Jeszcze inne można było przeczytać w miesięczniku „Dialog”. Dla samego projektu finałowym punktem programu są czytania performatywne, gdzie podczas festiwalu możemy pokazać wybrane dramaty widzom.
KONTAKT
Finansowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.