Logotyp

Scena Nowej Dramaturgii

Scena Nowej Dramaturgii to platforma działająca przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, skupiona na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, dla których osią jest słowo pisane.SND kierowana jest do pisarzy, dramaturżek, poetów, scenarzystek oraz reporterów zainteresowanych pisaniem dla teatru, oraz do reżyserów i reżyserek teatralnych.

Celem platformy jest stworzenie warunków do wspólnego poszukiwania nowoczesnych środków literackiego wyrazu we współczesnej realizacji scenicznej. Jej kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów biorą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii.

Zdrowie psychiczne, jednostka przeciwko absurdom systemu, siła przyjaźni, pułapki rynku mieszkaniowego… Te oraz wiele innych tematów poruszały teksty dla teatru pisane w ostatnich latach w ramach Sceny Nowej Dramaturgii przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Już dziesiątki twórców skorzystały z możliwości kreowania nowej polskiej dramaturgii pod opieką mentorską najciekawszych artystów teatralnych w Polsce.

Lato z dramatem i  szybkie randki w teatrze

Projekt wspiera powstawanie różnorodnych, w tym nowatorskich form teatralnych i dramaturgicznych, oraz rozmaitych modeli współpracy między osobami zajmującymi się teatrem. Od klasycznych form reżyserowania tekstu, przez kreację kolektywną czy nawet wspólne performowanie własnej partytury.

Flagowe działania Sceny Nowej Dramaturgii to Teatralny Speed Dating i Letnia Rezydencja Literacka. W teatralnych szybkich randkach twórczych, z pomocą kuratorów, ze zgłaszających się artystów powstają pary reżysersko-dramaturgiczne. Te pary później przez około pół roku pracują nad rozwojem nadesłanych pomysłów pod okiem zaangażowanych mentorów.  Drugim elementem programu jest Letnia Rezydencja Literacka – osoba, która ją otrzymuje, spędza miesiąc na pisaniu w Rzeszowie. Rezydentka lub rezydent w ramach umowy otrzymuje zakwaterowanie, stypendium w wysokości 3 tys. zł i regularne wsparcie mentorów i mentorek. Zapraszani specjaliści cechują się doświadczeniem zarówno w praktyce artystycznej, jak i namyśle teoretycznym. W ostatnich latach funkcję tę pełnili Michał Buszewicz, Paweł Demirski, Grzegorz Niziołek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk czy Weronika Szczawińska.

Rzeszów i nie tylko

Dramaty „Febra” Aldony Kopkiewicz,  „Zmęczone” Darii Sobik i „To nasz pies”  Joanny Mueller przeczytaliśmy w miesięczniku „Dialog”. Tekst Katarzyny Matwiejczuk, „CELLineczka” doczekał się inscenizacji w rzeszowskim teatrze, w reżyserii Kamili Siwińskiej.

Rzeszowski projekt ma także wkład w ogólnopolskie życie teatralne – tandemy zawiązane w ramach Teatralnego Speed Datingu rozwijały swoje projekty także na innych scenach. Olga Żukowicz i Julia Mark pokazały „Stolp. Dzień kobiet” w Nowym Teatrze w Słupsku, a Mariusz Gołosz i Maciej Hanusek zrealizowali „Bił sobie Andrzej” w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Powstały na naszej rezydencji debiutancki dramat „Skopując kołderkę” choreografa i performera Rafał Dziemidoka dostał po rzeszowskim czytaniu Katarzyny Minkowskiej drugie życie – pokazany w TR Warszawa pod kierunkiem Mirosława Zbrojewicza.

Znamy wyniki naboru 2024.

Przedstawiamy wyniki naboru do tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Do Teatralnego Speed Datingu zostały zaproszone następujące osoby:

Po stronie autorskiej:

 1. SANDRA STALETOWICZ „POKA POKA”
 2. MICHAŁ SZYMANIAK „Proszę o spokój”\
 3. MAGDALENA WICHROWSKA „Dziewczynex”
 4. AGATA SKRZYPEK „ Kochanieńka. Xterminate”
 5. HUBERT MICHALAK „Grub_”
 6. KUBA KAPRAL „Martwy ojciec”
 7. JANUSZ KORYL „Urodziny dziadka”
 8. TOMASZ JAKUB MOTYKA „Najcieplejsza zima naszego życia”

Po stronie reżyserskiej:

 1. NATASZA SOŁTANOWICZ
 2. MONIKA POPIEL
 3. KATARZYNA HORA
 4. KAMILA STRASZYŃSKA
 5. KALINA JAGODA DĘBSKA
 6. ANNA WOLSZCZAK
 7. ŁUKASZ HORBÓW
 8. MACIEJ JASZCZYŃSKI

Letnia Rezydencja Literacka została przyznana Martynie Wawrzyniak.

Pierwsze spotkanie tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii odbędzie się 6 i 7 kwietnia w Rzeszowie. Kuratorami projektu są reżyserka Martyna Łyko oraz teatrolog i dziennikarz Witold Mrozek.

Celem Sceny Nowej Dramaturgii jest rozwój nowych modeli współpracy między reżyserami i dramaturgami, a także nowych form pisania dla teatru. Dotychczasowymi rezydencję SND otrzymali poetka Aldona Kopkiewicz, reżyser i dramaturg Beniamin Bukowski, dramatopisarki Sandra Szwarc i Elżbieta Depta oraz choreograf i performer Rafał Dziemidok.

KONTAKT

snd@teatr-rzeszow.pl

Finansowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

  Skip to content