Festiwal Nowego Teatru 2014Logo FNT

 

Werdykt Jury 53. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych - Festiwal Nowego Teatru

Rzeszów 15-21 listopada 2014

Idea Galeria REC.magazine. Gazeta Festiwalowa 2014 Sponsorzy, partnerzy i patroni Festiwalu Nowego Teatru 2014 Zaproszenie Dyrektora „Siemaszki” na Festiwal Nowego Teatru 2014     Jury pierwszego Festiwalu Nowego Teatru w składzie: Sandra Szwarc – przewodnicząca jury Anna Kolak, Alicja Müller, Ewa Uniejewska, Jakub Papuczys oraz Martyna Kasprzak – sekretarz jury po zobaczeniu w dniach 15-21 listopada 2014 dziesięciu konkursowych spektakli: „Paradise Now?” RE//MIX Living Theatre Komuny// Warszawa w reżyserii zbiorowej, „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w reżyserii Jakuba Falkowskiego, „Teren Badań: Jeżycjada” Komuny//Warszawa i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, „Dziady” Adama Mickiewicza z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu w reżyserii Radosława Rychcika, „Bohaterowie przyszłości” Komuny// Warszawa i Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w reżyserii Markusa Öhrna, „W samo południe” z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu w reżyserii Wojciecha Ziemilskiego, „Chopin bez fortepianu” Centrali w reżyserii Michała Zadary, „Umwuka” wg „Dzisiaj narysujemy śmierć” Wojciecha Tochmana z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu w reżyserii Jana Naturskiego, „Utwór o Matce i Ojczyźnie” Bożeny Keff z Teatru Współczesnego w Szczecinie w reżyserii Marcina Libera i „Akropolis” wg Stanisława Wyspiańskiego z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w reżyserii Łukasza Twarkowskiego, postanowiło przyznać następujące nagrody: wyróżnienie w wysokości 2500 zł twórcom spektaklu „W samo południe” w reżyserii Wojciecha Ziemilskiego za twórcze wychodzenie poza granice teatru; wyróżnienie w wysokości 2500 zł Irenie Jun za rolę Meter w spektaklu „Utwór o Matce i Ojczyźnie” i mistrzowskie połączenie odmiennych sposobów ekspresji aktorskiej; Nagrodę Specjalną dla Młodego Artysty w wysokości 4500 zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, Łukaszowi Twarkowskiemu za podjęcie próby odnalezienia innowacyjnego, audiowizualnego języka teatralnego w spektaklu „Akropolis”; Nagrodę dla Osobowości Artystycznej w postaci statuetki oraz 10000 zł Barbarze Wysockiej i Michałowi Zadarze za przeprowadzenie radykalnie twórczego dialogu z narodowymi mitami oraz wywrotową reinterpretację twórczości Fryderyka Chopina w spektaklu „Chopin bez fortepianu”; Nagrodę za Najlepszy Spektakl w postaci statuetki twórcom „Dziadów” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu w reżyserii Radosława Rychcika za odwagę w odczytaniu tekstu romantycznego poza kluczem martyrologicznym i otwarcie na nowe konteksty.

Rzeszów, 21 listopada 2014

 

 

 

 

53. Rzeszowskie Spotkania Teatralne - Festiwal Nowego Teatru

15-21 LISTOPADA 2014

Festiwal Nowego Teatru to promocja działań artystycznych, których istotą jest poszerzanie granic dramatu i teatru, dokonujące się między innymi za sprawą ekspansji nowych mediów i coraz bardziej zauważalnej wirtualizacji naszego świata. Ideą Festiwalu Nowego Teatru jest prezentacja i promocja młodego teatru, który tworzą spektakle wykorzystujące multimedia w konstruowaniu rzeczywistości scenicznej oraz wszelkiego typu formy sceniczne położone na styku teatru, performansu, koncertu i filmu.

Rzeszowskie Spotkania Teatralne w nowej odsłonie zaskoczą oryginalną koncepcją i nowoczesnym przekazem.

Czołówka reżyserów młodego pokolenia:

FALKOWSKI/ LIBER/ NATURSKI/ ÖHRN/ RYCHCIK/ SZCZAWIŃSKA/ TWARKOWSKI/ ZADARA/ ZIEMILSKI

Laboratorium nowych form i gatunków scenicznych:

COVERY KLASYKI/ REMIKSY/ SPEKTAKLE-KONCERTY/ PERFORMANSE/ WIDEOTEATR

Chcesz poczuć puls współczesnego teatru? Przyjdź!

  Prezentujemy spot Festiwalu Nowego Teatru Pobierz naszą festiwalową ulotkę! Ulotka RST FNT  

Zachęcamy do zapoznania się z festiwalowym planem wydarzeń.     Jury Festiwalu tworzą studenci i doktoranci uczelni artystycznych oraz kierunków uniwersyteckich związanych z teatrem:

  • Anna Kolak, Uniwersytet Rzeszowski
  • Alicja Müller, Uniwersytet Jagielloński
  • Jakub Papuczys, Uniwersytet Jagielloński
  • Sandra Szwarc, Uniwersytet Gdański
  • Ewa Uniejewska, Akademia Teatralna w Warszawie
  • oraz Martyna Kasprzak (sekretarz jury), Uniwersytet Jagielloński/Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

    Plan wydarzeń FNT Regulamin Festiwalu 2014   Powrót na stronę główną Festiwalu Nowego Teatru


Powrót